Dlaczego muzułmanie nie powinni obchodzić urodzin? Pogańskie korzenie.
Niemiecki periodyk „Schwäbische Zeitung” (dodatek do czasopisma Zeit und Welt) z 3/4 kwietnia 1981 r. Na stronie 4 podaje: wiele zwyczajów urodzinowych ma długą historię. Ich korzenie leżą w sferze magii i (pogańskiej) religii. Takie zwyczaje jak: składanie gratulacji, wręczanie prezentów i świętowanie, zdmuchiwanie świeczek - w czasach starożytnych miały ochraniać jubilanta przed demonami i zapewniać mu bezpieczeństwo w nadchodzącym roku ... Do 4 wieku chrześcijaństwo potępiało urodziny traktując je jako pogański zwyczaj.
W książce "The Lore of Birthdays" (Nowy Jork, 1952) napisanej przez Ralph i Adelin Linton, na stronie 8, 18-20 jest napisane: "Starożytni Grecy wierzyli, że wszyscy posiadali ochronnego ducha lub demona, który uczestniczył w jego narodzinach i towarzyszył mu przez resztę życia. Duch ten miał mistyczną więź z bóstwem - patronem narodzonego. "
Ten pogląd został przeniesiony z pogańskich wierzeń i obecnie znajduje odzwierciedlenie w aniele stróżu, wróżce chrzestnej i świętych patronach ... Zwyczaj zapalania świeczek na torcie ma swe korzenie w Starożytnej Grecji ... Miodowe ciasta zaokrąglone jak księżyc i oświetlone stożkami były układane na ołtarzach świątynnych boga Artemisa ... Urodzinowe świeczki, w ludowych przesądach mają magiczną moc spełniania życzeń ... Mają uhonorować i oddać hołd jubilantowi, w podobny sposób jak niegdyś zapalano świeczki na ołtarzach bóstw.
W tej samej książce, na stronie 20, autorzy wspominają o tradycyjnym powiedzeniu "Happy Birthday" ( u nas tłumaczone na "Wszystkiego najlepszego", ale w wolnym tłumaczeniu brzmiałoby "Szczęśliwych Urodzin")": "Życzenia urodzinowe są nieodzowną częścią tego dnia, ale ich źródła mają korzenie magiczne. Wypowiadanie podobnych sformułowań, życzących ludziom dobra lub zła jest domeną czarnoksięstwa. Jubilant był szczególnie podatny na takie zaklęcia w dniu swoich urodzin, ponieważ w tym czasie przywoływano jego opiekuńcze duchy. "
Horst Fuhrmann, profesor historii średniowiecza na Uniwersytecie w Regensburgu, napisał taki komentarz o urodzinach: "Uroczystość urodzinowa była organizowana po to, aby uhonorować anioła stróża lub boga, którego ołtarz zdobiono kwiatami i wieńcami; składano gratulacje znajomym, przynoszono prezenty i składano ofiary dla bogów festynu."
Furthermore, wypowiedział się w niemieckiej gazecie "Süddeutschen Zeitung": "Wielkie znaczenia miały uroczystości obchodzone na cześć urodzin cesarzy. Towarzyszyły im parady, publiczne bankiety, pokazy cyrkowe i polowania na zwierzęta. Wszystko to brzydziło wczesnych chrześcijan."
Skąd wzieła się tradycja obchodzenia urodzin? Odpowiedź jest zdumiewająca, bowiem wywodzą się z pogańskiej praktyki astrologii! Tysiące lat wcześniej, ludzie spoglądając w nocne niebo i gwiazdy, wymyślili na ich podstawie kalendarze, obliczając daty narodzin, co do godziny, wszystkich królów, władców i ich następców. Ci starożytni pogańscy astrologowie skrupulatnie badali horoskopy i znaki dni urodzin, poniewż wierzyli, że los bogatych i potężnych może wpływać na całe społeczeństwo. Nawet do dziś wielu ludzi ma większe zaufanie do horoskopów, niż do Boga.
W starożytnym Egipcie, faraonowie nakazywali firmom zamykać biznesy w dniu ich urodzin i organizowali wystawne uczty dla setek poddanych. W starożytnej Grecji, zamożni mężczyźni dołączali do klubów urodzinowych zarezerwowanych wyłącznie dla mężczyzn, którzy urodzili się tego samego dnia. Raz w miesiącu, klub organizował uroczystość. Kiedy członek klubu umarł, zostawiał pieniądze by wspomagać organizowanie przyszłych przyjęć. W Persji, szlachcicy obchodzili swoje urodziny przy grillowaniu woła, wielbłąda i osła, a gościom serwowano małe ciastka.
W starożytnym Rzymie, władca organizował ogromne przyjęcia by uhonorować własne urodziny, organizując parady, pokazy cyrkowe i walki gladiatorów. Tego typu obchody były tak bardzo ważne dla przeciętnego obywatela, że rzymski kalendarz stworzono tak, aby obfitował w uroczystości poświęconym urodzinom bogów i znanych mężów. I ten zwyczaj, naciskający na ciągłe świętowanie, ma duży wpływ na współczesne społeczeństwo.
Rozważ następujący cytat:
" Nasz (rzymski) kalendarz nie jest oryginalnie chrześcijański. Został zapożyczony bezpośrednio od Egipcjan, którzy stworzyli podział roku na 12 miesięcy i 365 dni. Starożytny egipski badacz, Sosigenes, zasugerował ten projekt pogańskiemu władcy Juliuszowi Cesarowi, który zdecydował, że kalendarz wejdzie w życie w całym imperium rzymskim w 45 roku przed naszą erą. Nazwy miesięcy pochodzily od rzymskich bóstw: Janus, Maii, Juno itd. Dniom nie nadano imion, ale zostały ponumerowane w oparciu o skomplikowany system obejmujący identyfikatory, nony i kalanse. Dopiero w 321 roku dodano funkcję siedmiodniowego tygodnia, kiedy cesarz Konstantyn ( podobno ) przyjął chrześcijaństwo. Mimo to na nazwy dni powszednich wybrał pogańskie imiona, które do dziś są używane." (Journal of Calendar Reform, Wrzesień, 1953, str. 128)
Współczesne przyjęcia urodzinowe i zwyczaj hucznych obchodów przez dzieci pochodzą z Niemiec, gdzie jubilant otrzymywał prezenty, wybierał menu i dostawał okrągły tort z kremem lub dżemem i świeczkami. Te płonące świeczki na cieście wywodzą się z obchodów urodzin greckiego bożka księżyca - Artemisa. Jego pogańscy wyznawcy oddawali mu hołd podając co miesiąc miodowe ciasta w kształcie pełni. A ponieważ księżyc świecił nocą jasnym światłem, dekorowano ciasta palącymi się świeczkami.
Mówienie "happy birthday" przyjaciołom i bliskim było przesądem chroniącym przed złymi duchami. Wszystkie urodzinowe zwyczaje związane z klepaniem, szczypaniem, kopaniem itp. podobno miały zagwarantować szczęście i odstraszyć złe duchy, tak samo jak gadżetywydające głośne dźwięki.
Powyższe informacje udowadniają nam, że przyjęcia urodzinowe to zwyczaj wywodzący się od starożytnych pogan. Ich pierwotna symbolika była związana z wiarą w demony, złe duchy, magiczne zaklęcia itd. Muzułmanie nie powinni oddawać się takim celebracjom.
Allah w Świętym Koranie powiedział (interpretacja znaczenia): "Czyż to jest to prawo (z czasów) Niewiedzy, do którego oni dążą (aby podlegać jego osądowi)? 5:50
Sheikh Emad Hamdy
http://muftiarticles.blogspot.com/2009/10/why-muslims-should-not-celebrate.html
Tłumaczenie: V. Oszczanowska