Praktyczne porady dla poszczących | Ramadan


Muzułmanie postrzegają ramadanowy post z dużą świętością i honorem. Miesiąc postu przynosi osobistą refleksję na temat tego, gdzie się znajdujemy, co zrobiliśmy i w jakim kierunku mamy nadzieję pójść. Wielu muzułmanów odczuwa zwiększone poczucie ekscytacji, jak i niepokoju. W tym stanie podekscytowania staramy poczynić jak najwięcej przygotowań, aby powitać ten miesiąc jak najlepiej. Przez to zapominamy o drobiazgach. Przygotowałem kilka praktycznych wskazówek dotyczących postu w tym błogosławionym czasie.

1) Wciel w życie zmiany przed Ramadanem. Najlepiej na kilka dni przed rozpoczęciem postu ogranicz nawyk picia kofeiny, abyś nie miał ochoty na filiżankę w ciągu dnia.

2) Spróbuj pościć w poniedziałki i czwartki ( lub inny dzień, który pasuje do twojego stylu życia). Pomoże ci to wejść w klimar Ramadanu.

3) Postaraj się jadać mniej, zwłaszcza w ciągu dnia. Możesz zjeść śniadanie wcześnie rano i lekko w ciągu dnia, a następnie zjeść pełniejszy posiłek w porze kolacji.

4) W czasie Ramadanu ważne jest, abyś poważnie podchodził do przestrzegania rutyny. Obudź się przed świtem, zjedz śniadanie (suhur) i odpraw modlitwę o świcie (fajr). Ta rutyna musi być zakorzeniona w twoim umyśle, ciele i duszy.

5) Powszechnie wiadomo, że największe ożywienie wiary doświadczamy we wczesnych dniach Ramadanu. Energia duchowa emanuje i pomaga stawić czoła Ramadanowi. Z czasem może ona słabnąć, co za tym nasze zaangażowanie. Możemy stać się leniwi i wmawiać sobie, że mamy czas aby wrócić na właściwe tory. Najlepiej trzymać się kursu i zachować umiar co do planów. Skup się na tym, co najważniejsze dla Allah.

6) Zmniejsz ilość sodu w diecie, szczególnie podczas suhur. W ten sposób unikniesz wzmożonego pragnienia w ciągu dnia.

7) Unikaj ekstremalnie ostrych potraw, przesłodzonych i tłustych, czy smażonych w głębokim tłuszczu.

8) Staraj się wprowadzić do menu pokarmy o wysokiej zawartości błonnika ( ułatwiającego trawienie i ułatwiającego nasycenie ). Spożywaj 'węglowodany złożone', ponieważ trawią się wolniej. Należą do nich zboża i nasiona, takie jak: jęczmień, pszenica, owiec, proso, kasza manna, fasola, soczewica, mąka razowa i ryż pełnoziarnisty. Nie zapominaj o owocach i warzywach.

9) Jeśli zażywasz suplementy witaminowe, nie przestawaj. Jeśli planujesz rozpocząć suplementację nowych witamin, skonsultuj się z doradzcą do spraw zdrowia.

10) Daktyle powinno się jadać przez cały rok, ale w Ramadanie pomogą nam złagodzić skutki uboczne postu. Są źródłem szerokiej gamy składników odżywczych i mają wiele korzyści pro zdrowotnych. Sunną jest przerwać nimi post.

11) Kolejną ważną wskazówką jest nawodnienie! Pij dużo wody w nocy i przed świtem. Ogranicz kawę i herbatę, bowiem powodują szybszą utratę płynów.

12) Nie przejadaj się. Głodzenie się i nocne objadanie może powodować ospałość i problemy żołądkowo jelitowe.

13) Bądź w kontakcie z ummą. Niektóre meczety organizowały iftar dla chętnych, ale w czasach pandemii to raczej nie jest możliwe ... Sami możecie zorganizować iftar u siebie w domu i zaprosić znajomych oraz rodzinę.

https://seekersguidance.org/articles/general-artices/practical-tips-for-fasting-during-ramadan-san-jose-muslim-examiner-mikael-pittam/

Tłumaczenie: V. Oszczanowska