Czy dzielenie się islamską wiedzą w social mediach jest dozwolone?
Odpowiada: Shejk Yusuf Weltch
Tak, jest dozwolone dzielenie się islamską wiedzą przez media społecznościowe. Jest to nowoczesny sposób szerzenia wiedzy i jest bardzo ważny. Jednak ze względu na charakter mediów społecznościowych rozważ następujące porady:
Uniwersalne przesłanie
Ze względu na szeroki zasięg mediów społecznościowych rozpowszechniane informacje muszą być uniwersalne. Udostępnianie orzeczeń (fatw) lub wiedzy, które dotyczą tylko określonego kontekstu może spowodować dezorientację osób żyjących w innych okolicznościach, niż omawiana.
Szkoły interpretacji i prawa
Zgodnie z głównym nurtem sunnickim (Ahl al-Sunna wa al-Jama’a) istnieją cztery szkoły interpretacyji (mazhaby). Dzieląc się wiedzą związaną z orzeczeniami (fatłami) należy wyraźnie zaznaczyć wyznawcom, z której szkoły pochodzi ta opinia.
Skupianie się na podstawowych kwestiach
Lepiej koncentrować się na podstawowych kwestiach, niż na suptelnych kwestiach prawnych i teologicznych. Te kwestie powinny być dyskutowane wyłącznie przez uczonych, a nie laików.
Nadzór uczonych
Na koniec sugerowałbym skonsultowanie się z uczonymi w sprawie udostępniania konkretnego materiału i powierzenie mu nadzoru nad treściami poruszanymi w dyskusjach np. na Facebooku.
Częstym zjawiskiem w mediach społecznościowych jest to, że ludzie zaczynają dyskutować o problemie i wdawać się w przepychanki argumentacji. Często wypowiadają się na temat zagadnień, mimo że nie są islamskimi uczonymi z wymaganą wiedzą.
Mam nadzieję, że to pomoże.
Allah wie najlepiej
[Shaykh] Yusuf Weltch
Sprawdzone i zatwierdzone: Shaykh Faraz Rabbani
Tłumaczenie: V. Oszczanowska
https://seekersguidance.org/answers/hanafi-fiqh/is-it-permissible-to-share-islamic-knowledge-via-social-media/