Czy sterelizacja chirurgiczna kobiet jest halal?
Od tłumacza:
Sterylizacja chirurgiczna to trwała metoda zapobiegania ciąży.
W niektórych przypadkach da się odwrócić zabieg sterylizacji, ale nie zawsze, dlatego warto rozważyć wszystkie za i przeciw przed wykonaniem tak poważnego zabiegu.
Rodzaje sterylizacji
- podwiązanie jajowodów,
- sterylizacja histeroskopowa oraz histerektomia (usunięcie macicy) – w przypadku kobiet,
- wazektomia (przecięcie nasieniowodów) w przypadku mężczyzn.
Więcej przeczytasz w artykule:
Sterylizacja chirurgiczna u kobiet i mężczyzn − na czym polega?
---------
Odpowiedź:W normalnych okolicznościach sterylizacja kobiet jest uważana za absolutnie i zdecydowanie zabronioną (haram) w prawie szariatu. Nieodwracalny charakter tego zabiegu, zarówno mężczyzn, jak i kobiet wyraźnie przeczy jednemu z głównych celów (maqasid) małżeństwa: intencji posiadania dzieci, o czym wspomniał imam Au Hamid al-Ghazali w swoim Ihya' Ulum al-Din.
Co więcej, sterylizacja jest formą okaleczania własnego ciała (muthla), wyraźnie zakazaną w szariacie. Allah wspomina surze al-Nisa słowa Szatana: "I sprowadzę ich z drogi, i wzbudzę w nich pragnienia, gdy rozkażę im - oni będą obcinali uszy bydłu, gdy rozkażę im - oni będą zmieniać stworzenie Boga!" A kto weźmie sobie szatana jako opiekuna, zamiast Boga, ten ponosi stratę oczywistą." Koran 4:119
Jednak, w przypadku absolutnej konieczności, sterylizacja będzie dozwolona. Dobrze znana zasada islamskiego orzecznictwa, oparta na wytycznych Koranu i Sunny, głosi: „Konieczności czynią zakazy legalnymi” (Ibn Nujaym, Al-Ashbah wa al-Naza’ir 85)
Przypadki bezwzględnej konieczności to poważne zagrożenie życia lub trwałego zdrowia kobiety w wyniku ciąży lub narażenie jej życia na kolejne porody po wcześniejszym cesarskim cięciu.
Zalecamy skonsultować się z muzułmańskim lekarzem muzułmaninem ( traktującego poważnie zakaz sterelizacji ), a następnie podjąć odpowiednie działania. Jeśli specjalista medyczny uzna, że ciąża stanowi poważne zagrożenie dla kobiety lub wyrządzi pernamentne zmiany zdrowotne, to może poddać się zabiegowi. W innych przypadkach jest to zakazane.
Odpowiedział: Shaykh Muhammad ibn Adam al-Kawthari
Przetłumaczyła: V. Oszczanowska
https://islamqa.org/hanafi/qibla-hanafi/36236/
https://apteline.pl/artykuly/sterylizacja-chirurgiczna-u-kobiet-i-mezczyzn-na-czym-polega