Klonowanie zwierząt, roślin i ludzi w islamie.
Islamska Akademia Fiqh zorganizowała spotkanie trwające od 28 czerwca do 3 lipca. Zainaugurował je gubernator Mekki - Mukarramah i 125 reprezentantów z wszystkich zakątków muzułmańskiego świata zebrało się w jednym miejscu. Trzy problemy były omawiane na tym spotkaniu. Poniższy artykuł został napisany przez Szejka Mufti Taqi Uthmani; ze strony www.albalagh.net
„ Klonowanie ( tłumaczone jako „istinsaakh” w arabskim) jest gorącym tematem we współczesnym świecie. Burza wybuchła po szkockim eksperymencie, w którym oddzielona komórka z ciała owcy, została przekształcona w nową owcę, wyglądającą identycznie jak ta pierwotna. Ten eksperyment zrodził potencjalną możliwość klonowania ludzi. Wszczęta debata próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy klonowanie ludzi powinno być dozwolone? Wiele zachodnich państw, w tym Stany Zjednoczone zabroniły takich eksperymentów. Katolicki papież również ogłosił, że jest to złe i domagał się wprowadzenia zakazu prawnego.
Z perspektywy islamu, dwa problemy były dyskutowane na temat klonowania. Po pierwsze, czy kwestionuje to atrybut Allaha jako Stwórcy? Po drugie, czy powinno być dozwolone?
W pierwszej kolejności Islamska Akademia Fiqh skontaktowała się z muzułmańskimi lekarzami z Kuwejtu i zorganizowali wstępną konferencję w Casablance. Następnie kwestia ta została omówiona na tegorocznym spotkaniu Akademii. Eksperci medyczni zostali również zaproszeni na spotkanie, gdzie wyjaśnili zebranym cały proces i jego implikacje.
W odniesieniu do pierwszej kwestii wysunięto konsensus, że klonowanie nie podważa żadnego aspektu islamskiej wiary. Allah jest Stwórcą wszechświata, ale ustanowił system przyczynowo-skutkowy na tym świecie. Posadzone nasiono w ziemi jest przyczyną, ale tylko Allah tworzy efekt w postaci rośliny. Podobnie w przypadku klonowania - jest to przyczyna i tylko dzięki Woli Boga można uzyskać efekt. Tak jak sianie nasion nie czyni z nas stworzycieli powstającej rośliny, tak i technika klonowania nie jest formą tworzenia powstających kopii zwierząt.
Allah jest Twórcą i całe stworzenie odbywa się poprzez Jego Wolę.
Odpowiadając na pytanie o dopuszczalność klonowania, większość członków Akademii po odbytej dyskusji ogłosiło to dozwolonym w przypadku roślin, jak i zwierząt, z wyjątkiem ludzi. Klonowanie ludzi stworzyłoby niezwykle złożone i trudne problemy społeczno etyczne. Jest haram. „
-
Z powyższego artykułu możemy wysunąć wnioski, że mleko ze sklonowanych krów, jak i ich mięso jest dozwolone do spożycia.
Tylko Allah wie najlepiej.
Mohammed Tosir Miah, Wielka Brytania