Lekcja 4: Poszukiwanie Wiedzy

Żadna inna religia, ani instytucja nie oferuje tak wiele ważnej wiedzy co religia islamu. Allah narzucił na nas obowiązek poszukiwania wiedzy, a ten kto tego nie robi popełnia grzech.

Prorok, pokój i błogosławieństwo z nim, powiedział w autentycznym przekazie (hadisie): „Poszukiwanie wiedzy jest obowiązkiem każdego muzułmanina.” Al-Tirmidhi

Ten obowiązek dotyczy: kobiet, jak i mężczyzn, biednych i bogatych, młodych i starych. Wszystkich bez wyjątku. 

Allah podwyższy rangę tych, którzy posiadają wiedzę, i wychwalił ich kilkukrotnie w Koranie.

„ … i podniesie rangę tych, którym została dana wiedza (szczególnie w sprawach religijnych)” Koran 58:11

Jest wielka różnica pomiędzy muzułmaninem z wiedzą, a tym, który jej nie posiada. 

Prorok opisał to słowami: „ Nadzwyczajność uczonego nad zwykłym wiernym jest jak nadzwyczajność księżyca nad resztą ciał niebieskich.” Abu Dawood 

Powiedział również:

„ Doskonałość uczonego nad zwykłym wiernym jest jak moja doskonałość nad wami.” Al-Tirmidthi

Prorocy mieli pomóc ludziom przyswoić bezpośrednią wiedzę od naszego Stwórcy, o Nim Samym oraz o Jego atrybutach, jak również poznać sposoby na zadowolenie Go oraz unikania rozgniewania Go. Aby móc właściwie oddawać cześć Bogu, robić rzeczy, które Go zadowalają, a unikać tego co Go wkurza, muzułmanie muszą poszukiwać wiedzy. Jeśli nie będą to mogą trwać w błędzie przez całe życie, w opozycji do nauk religijnych, zapracowując na karę, a nie przebaczenie Boga.

Jaki rodzaj wiedzy powinienem przyswoić? 

Imam Ahmed bin Hanbal, wielki uczony islamu odpowiedział, że obowiązkiem każdego muzułmanina jest pozyskanie wiedzy, która pozwoli mu prawidłowo praktykować religię. Przykładowo:

1) Podstawy islamskich wierzeń. Jest to zdecydowanie najważniejszy aspekt religii, którego człowiek musi się nauczyć, bo tylko tak faktycznie stanie się muzułmaninem. 

Pierwsze trzynaście lat Prorok miał za zadanie korygować przekonanie ludzi na temat Allaha, podkreślając, że tylko Mu wolno oddawać cześć i tylko do Niego wolno się modlić. Przez ten okres niewiele innych zasad zostało objawionych.

2) Wiedza o obowiązkowych aspektach praktyki islamu. Na przykład, obowiązkowa modlitwa pięć razy dziennie pociąga za sobą odpowiedzialność do poznania poprawnego sposobu modlenia się, włączając w to poznanie rzeczy dozwolonych i zakazanych w jej trakcie. Ważnym aspektem modlitwy jest oczyszczenie ciała z nieczystości, dlatego trzeba dowiedzieć się jak to wykonywać poprawnie. 

3) Wiedza o tym, co jest dozwolone, a co niedopuszczalne w życiu codziennym. 

4) Ostatni przykład w tym zestawieniu, ale nie ostatni w kwestii rzeczy, które należy wiedzieć, muzułmanin musi dowiedzieć się jak oczyszczać swoje serce z pożądania materialnych rzeczy, statusu, sławy i jak zaskarbić miłość Boga. Muszą również podążać za przykładem proroka Mahometa, pokój i błogosławieństwo z nim.

Cierpliwość na ścieżce do Raju

Wielki uczony az-Zuhri powiedział: „Ktokolwiek szuka wiedzy za jednym razem, ta opuści go za jednym razem. Bowiem, wiedzę można poszukiwać tylko w trakcie przemijających nocy i dni.”

Każdy poszukiwacz wiedzy powinien mieć silną intencję, jak i cierpliwość, by zbyt szybko nie spocząć na laurach. Niektóre tematy będą proste, a inne trudniejsze do przyswojenia. Za każdy trud otrzymamy podwójne wynagrodzenie od Allaha. 

Prorok powiedział: „Ktokolwiek czyta Koran i jąka się podczas recytowania, poprzez trudność, otrzyma podwójne wynagrodzenie.” (Sahih Muslim)

Jest wiele sposobów nauki religii, a najlepszą metodą jest pozyskiwanie jej bezpośrednio od kompetentnego muzułmanina, cechującym się dobrym charakterem. Jednak taka opcja nie jest możliwa dla wszystkich, dlatego powinniśmy korzystać z książek, nagrań, i stron internetowych by wypełnić swoje zobowiązania względem Boga. 

W pierwszej kolejności naucz się podstaw i wciel je w życie, a następnie korzystaj z autentycznych źródeł, by krok po kroku poszerzać zasób wiedzy. Nie zamartwiaj się czasem, jakiego potrzebujesz by zrozumieć te zagadnienia. Otrzymujesz wynagrodzenie za każdą sekundę poświęconą temu. Nauka twojej religii ułatwi podróż do Raju, tak jak powiedział to Prorok Mahomet:

„Ktokolwiek przemierza ścieżkę w poszukiwaniu wiedzy, Allah ułatwi mu drogę ku Raju.” (Al-Tirmidthi)

Bacznie poszukuj wiedzy

Prorok, pokój i błogosławieństwo Allaha, powiedział:

„Kiedy Allah życzy komuś dobrze, pomaga mu zrozumieć religię.” (Al-Bukhari)

Towarzysze Proroka, oby Allah był z nich zadowolony, bardzo gorliwie zdobywali wiedzę. Pomyśl o tym, jak Abdullah ibn Abbas, kuzyn Proroka, zdobywał wiedzę. Poświęcił czas na zdobywanie wiedzy z różnych dziedzin. Miał szczególny szacunek dla ludzi jak Zaid ibn Thabit, który był skrybą Koranu, sędzią i jurystą w Medynie, i ekspertem prawa dziedziczenia oraz recytacji Koranu. Kiedy Zaid postanowił wyruszyć w podróż, młody Abdullah stanął skromnie u jego boku, przejmując wodze jego wierzchowca przyjął postawę pokornego sługi w obecności swego pana. Zaid rzekł do niego: Nie rób tak, kuzynie Proroka!”. „W ten sposób nakazano nam traktować tych z wiedzą, spośród nas.” Odrzekł Abdullah. Zaid odparł na to: „ Pozwól mi zobaczyć twoją dłoń.” Abdullah wyciągnął rękę. Zaid ujął ją i ucałował i rzekł: „ W ten sposób przykazano nam traktować członków rodziny Proroka.” 

Owoce Wiedzy

W podsumowaniu, poszukiwanie wiedzy jest aktem praktyki religijnej, która wymaga od nas podtrzymywania intencji dla Boga i nikogo innego; jak i szukania Jego zadowolenia i nagrody. 

Nie zdobywaj wiedzy, aby konkurować z innymi, czy by wybić się ponad szereg. 

Prorok powiedział:

„Kto szuka tej wiedzy, która jest zwykle poszukiwana dla przyjemności Boga,  w celu uzyskania niektórych korzyści ziemskich, ten nie poczuje zapachu Raju w Dniu Sądu.” Ibn Maajah 

Również należy pamiętać, że wiedza nie ma znaczenia, jeśli nie ma z niej żadnych owoców, czyli nie przekłada się na praktykę religii tak jak Bóg kocha. Należy starać się praktykować to, czego się uczymy, jako „żywy islam” , który prowadzi do Raju.

Na koniec zostawiamy kilka suplikacji (dua), które Prorok Muhammad wypowiadał w odniesieniu do poszukiwania wiedzy: 

„ O Allahu! Przynieś nam korzyści dzięki temu, czego nas nauczyłeś, i naucz nas tego, co przynosi nam korzyści, i zwiększa nam wiedzę.” Ibn Maajah

„ O Allahu, proszę cię, abyś obdarzył nas pożyteczną wiedzą, dobrym, czystym i dozwolonym pożywieniem, i uczynkami, które są akceptowane przez Ciebie.” Ibn Maajah

„O Allahu, szukam schronienia u Ciebie od wiedzy, która nie przynosi korzyści, od serca, które pokornieje ze strachu, od nienasyconych pragnień i od błagań, które są bez odpowiedzi.” Muslim

https://www.newmuslims.com/lessons/20/importance-of-seeking-knowledge/