Czy botoks jest halal?

Odpowiada: Mufti Muhammad ibn Adam al-Kawthari

Spojrzenie islamu na sprawy związane z upiększaniem i ozdabianiem jest jedyną z najbardziej wyważonych kwestii. 

Z jednej strony, szariat pozwala na stosowanie różnych niechirurgicznych sposobów upiększania, takich jak: biżuteria, henna, kohl, perfumy, kremy i balsamy.

Z drugiej strony, zabrania ingerowania i manipulowania ciałem poprzez operacje, traktując to jako formę okaleczania i „zmianę natury stworzonej przez Allaha ( taghyir khalq Allah), stąd zakaz dla chirurgi kosmetycznej.  

W oparciu o te zasady, botoks i wypełniacze skórne to niechirurgiczne metody korygowania: blizn, zmarszczek, linii i innych depresji twarzy z zamiarem poprawy wyglądu (zabieg polega na wstrzyknięciu substancji do dotkniętego problemem obszaru skóry), nie są one zabronione same w sobie.

Należy jednak spełnić kilka warunków, aby było to halal.

Bowiem większość tych zastrzyków może zawierać substancje niezgodne z prawem szariatu i nieczyste, jak te pochodzące ze świń lub albumin ludzkich, czyniąc je dla nas zakazanym! 

Wyjątek • Można z nich skorzystać, aby zmniejszyć porażenie mózgowe lub poparzenia twarzy, w ramach wykorzystania niedopuszczalnych składników w formie leków, ale to też podlega pewnym warunkom, a mianowicie: 

a) lek / zastrzyk jest powszechnie znany jako skuteczny

b) jest to potrzebny zabieg

c) nie ma HALAL alternatyw

d) wybór takiego leczenie jest ustalony przez lekarza, najlepiej muzułmanina, który jest bogobojny i praktykujący

(Patrz: Radd al-Muhtar ala al-Durr, 1/210)

Druga sprawa, botoks powoduje wiele poważnych efektów ubocznych jak: trudności z przełykaniem, oddychaniem i mówieniem. Niektóre przypadki powodowały zagrożenie życia. Jedna osoba może nie doświadczyć żadnego bólu i efektów ubocznych, ale możliwość pozostaje, dlatego nie powinniśmy ryzykować zdrowia w imię poprawy wyglądu.

Przemysł modowo kosmetyczny wymusza na nas posiadanie twarzy bez skaz, dlatego takie zabiegi, jak botoks, czy wypełniacze skórne są używane nagminnie. 

Islam uczy nas, że mamy szanować proces starzenia się i mamy być zadowoleni z tego, jakimi stworzył nas Stwórca. 

Ważniejszym od wyglądu zewnętrznego jest cnotliwe postępowanie, dobre zachowanie i pobożność względem innych. I nawet jeśli te zabiegi będą dostępne bez haram składników to kłócą się one z naukami islamu.

Tylko Allah wie najlepiej.

Muhammad ibn Adam al-Kawthari

Darul Iftaa, Leicester, Wielka Brytania


https://seekersguidance.org/answers/hanafi-fiqh/is-it-permissible-to-get-botox-injections/