Czyny niewskazane (makruh) podczas modlitwy


MAKRUHEM JEST:

1) Wykonywanie niepotrzebnych gestów ciałem, rękoma, nogami i głową; trzymanie rąk na wysokości pasa.

2) Ziewanie, przeciąganie się.

Prorok Muhammad saał powiedział: "Podczas modlitwy jest siedem rzeczy pochodzących od szatana (tych, które mu się podobają): krwotok z nosa, drzemka, wątpliwości, ziewanie, drapanie się, rozglądanie na boki, zabawianie czymkolwiek;" At-Tirmizi

3) Zamykanie oczu, spoglądanie na boki, w niebo, w stronę Kaaby.

Anas ra przekazał, że Wysłannik Boga saał oznajmił: "Dlaczego w czasie modlitwy ludzie patrzą w niebiosa? Albo zaprzestaną tego, albo Bóg pozbawi ich widzenia." Al-Buchari, Azan, 93; Muslim, Sałat, 117

Muzułmańscy uczeni wyjaśnili ten hadis następująco: Ci, którzy ustawicznie spoglądają w niebiosa, mogą nabrać przekonania, że znajduje się tam Bóg Najwyższy.

4) Podwijanie rękawów lub obnażanie torsu przez mężczyzn.

5) Siedzenie w kucki lub po turecku.

6) Wykonywanie modlitwy twarzą w twarz z inną osobą lub przed rozpalonym ogniem (odmawianie modlitwy przy świecach lub lampach nie jest makruhem)

7) Wycieranie kurzu z twarzy, drapanie się.

8) Wyrównywanie kamieni w miejscu pokłonu ( jest to dopuszczalne tylko, gdy kamienie utrudniają modlitwę)

9) Niewymówienie tasbihu w pozycji ruku i sadżda lub wypowiedzenie go mniej niż trzy razy.

10) Opieranie się o cokolwiek w czasie modlitwy.

11) Podczas wykonywania sadżdy dotykanie podłoża tylko czołem.

12) W sadżdżie dotknięcie dłońmi do ziemi przed opadnięciem na kolana, a podczas wstawania uniesienie kolan przed oderwaniem rąk od podłoża (z powodu niedyspozycji zdrowotnej dopuszczalne są odstępstwa).

13) Wykonywanie modlitwy na drodze, w łaźni, w miejscach zanieczyszczonych, na grobach, w pobliżu nieczystości, w cudzych posiadłościach bez zgody właściciela.

14) Recytacja w drugim rakacie dłuższej sury lub ajatu niż w pierwszym.

15) Recytacja w każdym rakacie tej samej sury, jeśli zna się inną.

16) Recytacja w drugim rakacie sury, poprzedzającej w kolejności w Koranie tę, która była recytowana w pierwszym rakacie. Na przykład, w drugim rakacie nie należy po surze Al Fatiha recytować sury Al-Fil 105, jeśli w pierwszym, po surze Al Fatiha, była recytowana sura Al Kurajsz 106.

17) Recytacja co drugiej sury. Na przykład, w pierwszym rakacie recytować surę Al Ichlas 112, a w drugim rakacie - surę An Nas 114.

18) Wykonywanie modlitwy w palcie, marynarce lub żakiecie narzuconym na ramiona.

19) Modlenie się w sytuacji, bliskiej naruszenia łudu (np. silnej potrzeby załatwienia się).

20) Odmawianie modlitwy w sytuacji, kiedy jest przygotowany posiłek, nawet jeśli człowiek nie jest głodny (z wyjątkiem, gdy upływa pora modlitwy)

Prorok saał powiedział: "Jeśli modlitwa i posiłek wypadają w tym samym czasie, to najpierw należy zjeść, a potem się pomodlić" Al Buchari, Badul-Halk, 11, Adab, 127; Muslim, Zuhd, 56.

21) Stawanie do modlitwy zbiorowej w drugim rzędzie, podczas gdy jest miejsce w pierwszym.

22) Odprawienie modlitwy w brudnym domowym lub roboczym ubraniu, jeśli mamy czyste.

23) Dotykanie przez mężczyzn łokciami do podłogi.


źródło: "Podstawy Wiedzy Muzułmańskiej. Zasady wiary, oddawanie czci, moralność, życiorys proroka Muhammada saał." Sejfettin Jazydży ; wydane przez Muzułmański Związek Religijny