Korzyści wiary w jałmul achira


Wiara w Dzień Sądu wzbudza uczucie odpowiedzialności za swoje czyny i stosunek do ludzi. Oznacza wierzenie w zmartwychwstanie po śmierci, w rozliczenie przed Bogiem ze swoich czynów w życiu doczesnym. Za dobre uczynki czeka człowieka nagroda, a za złe - kara. 


KORZYŚCI WIARY W JAŁMUL ACHIRA - DZIEŃ SĄDU

1 - Chroni człowieka od niegodziwego postępowania, kieruje go na właściwą drogę i czyny, doskonali moralność;

2 - Przygotowuje do życia wiecznego. Wymaga to zaopatrzenia się w wiarę, cierpliwość i przestrzeganie nakazów Boga.


Ten, kto oswaja się z Dniem Sądu, w przyszłym życiu osiągnie sukces. Ten zaś, kto się nie przygotowuje, zrozumie swój błąd już w momencie śmierci. Zechce cofnąć się z powrotem do tego świata, aby naprawić swoje postępowanie, ale będzie za późno i Bóg nie przyjmie jego prośby.

Hattaa izaa dżaa'a ahadahumul małtu kaala rabbir dżi'uun la'allii a'malu saalihan fiimaa taraktu kallaa.

Znaczenie: "A kiedy do któregoś z nich przyjdzie śmierć, on powie: "Panie mój! Odeślij mnie z powrotem, abym mógł uczynić coś dobrego w tym, co zaniedbałem!" Nie! To jest tylko puste słowo, które wypowiada. Za nimi stoi już przegroda aż do Dnia, w którym zostaną wskrzeszeni." Sura Al-Mu'minum, Wierzący, 23:99-100

3 - Przynosi ulgę w życiu i pocieszenie w biedzie. W życiu nie zawsze doświadczamy sprawiedliwości, czy wdzięczności od innych ludzi. Ten, kto w tym życiu nie otrzymał sprawiedliwej zapłaty za swoje czyny, bezwarunkowo dostanie ją w Dzień Sądu Ostatecznego. Czyniąc dobro zostanie wynagrodzony, tyran będzie ukarany, utracone prawa odzyskane. 




źródło: "Podstawy Wiedzy Muzułmańskiej. Zasady wiary, oddawanie czci, moralność, życiorys proroka Muhammada saał." Sejfettin Jazydży ; wydane przez Muzułmański Związek Religijny 






x