Miełlud - dzień narodzin Proroka Muhammada


Prorok Muhammad saał, ostatni i największy Wysłannik Boga, został skierowany przez Stwórcę do zbawienia ludzkości.  Urodził się w nocy 12 dnia rabi al-ałłaala, trzeciego miesiąca według kalendarza księżycowego 571 roku.

Dzień narodzin Proroka jest obchodzony od stuleci. Tego dnia w hołdzie Wysłannikowi Boga saał odbywają się okolicznościowe modlitwy, przypominane są historie z jego życia, stanowiące dla wierzących wzorzec moralności. 

Muzułmanie starają się zasłużyć na miłość Proroka saał, robiąc dobre uczynki.

Podczas Miełludu uroczyście recytowany jest Koran, zikr, salałat, istigfar (modlitwa o przebaczenie grzechów), poezja o narodzinach Proroka, jego życiu i proroczej misji - poetyckie opowiadania tego typu noszą nazwę małlid.

Wyrażana jest radość z okazji urodzin Wysłannika saał, wdzięczność Bogu za łaskę uczynienia nas częścią jego wspólnoty. Rozdawana jest sadzaka, organizowany jest poczęstunek, prowadzone są okolicznościowe dyskusje.

Jednym słowem, w ten świąteczny dzień muzułmanie okazują troskę i uwagę pokrzywdzonym i wierzącym.

Podczas obchodów dnia narodzin Proroka saał kategorycznie zakazane są próżne rozmowy, w szczvgólnpśco o osobach nieobecnych, i naruszanie innych zasad moralnych.

---------

Za życia Posłańca Boga saał muzułmanie organizowali wszystko, co wchodzi w obchody Małlidu, ale termin "małlid" nie był stosowany. Jego brak w hadisach przez niektórych muzułmanów był uznawany jako "zakaz obchodzenia Małlidu". Jednakże Al-Hafiz As-Sujuti w artykule "Dobre intencje w obchodzeniu Małlidu" zaprezentował następujące stanowisko szariatu wobec świętowania narodzin Proroka saał w miesiącu al-ałłaal: 

"Podstawą do obchodów Małlidu jest zgromadzenie ludzi, recytacja wybranych sur z Koranu, opowieści o tych ważnych wydarzeniach, które miały miejsce w czasie narodzin Proroka Muhammada saał, przygotowanie odpowiedniego poczęstunku. Jeśli Małlid przygotujemy w ten sposób, to ta nowość jest przez szariat akceptowana. Muzułmanie za obchody tego święta otrzymują sałab (wynagrodzenie od Boga za dobre uczynki, inaczej hasanat)"


źródło: "Podstawy Wiedzy Muzułmańskiej. Zasady wiary, oddawanie czci, moralność, życiorys proroka Muhammada saał." Sejfettin Jazydży ; wydane przez Muzułmański Związek Religijny