Modlitwy nadobowiązkowe w islamie


Modlitwy dodatkowe, które można wykonywać poza obowiązkowymi (fardowymi).

1) Modlitwy sunna - wykonywane dodatkowo do modlitw fard

Zaliczamy do nich modlitwy sunny, wykonywane przed lub po modlitwach farsowych, a także modlitwę tarałih, wykonywaną każdej nocy w miesiącu ramadan.

2) Modlitwy nafil - odmawianie niezależnie od fardowych, nazwane także mustahab lub mandub. Wykonywane są w różnym czasie w celu pozyskiwania większego wynagrodzenia.

Oto niektóre z nich:

a) modlitwa ad-duha, którą wykonuje się po wschodzie słońca, gdy upłynie czas makruh (niezalecany), a  kończy się wraz ze zbliżeniem słońca do zenitu (około 20-40 minut przed nadejściem modlitwy aż-zuhr). Składa się co najmniej z 2 wakatów, maksymalnie z 12stu.

"Kto recytuje dwanaście wakatów modlitwy ad-duha, temu Bóg stworzy pałac w Raju." At-Tirmizi, litr, 15, nr 473

b) modlitwa at-tahadżud, która jest wykonywana po północy i składa się minimum z 2 rakatów.

c) modlitwa tahijjatul, która składa się z 2 wakatów i jest odmawiania podczas odwiedzania meczetu, z wyjątkiem czasu makruh.

d) modlitwa al-ałłabin, która jest złożona z czterech rakatów i odprawiana po modlitwie wieczornej al-magrib.

e) modlitwa obmycia, która jest złożona z 2 wakatów i wykonywana natychmiast po umyciu się (zanim woda nie wyschnie z powierzchni obmytych części ciała), w czasie który nie jest makruhem.

Prorok Muhammad saał powiedział: "Kto spośród was najlepiej, jak potrafi, wykona obmycie, a następnie gorliwie odmówi 2 rakaty modlitwy, ten na pewno zasłuży na Raj." Muslim, Tahara, 17


źródło: "Podstawy Wiedzy Muzułmańskiej. Zasady wiary, oddawanie czci, moralność, życiorys proroka Muhammada saał." Sejfettin Jazydży ; wydane przez Muzułmański Związek Religijny