Obowiązki mukallafa | Co to jest fard, ładżib, sunna, mustahab, mubah, haram, makruh i mufsid?


Czyny mukallafa noszą nazwę af'alul mukallafin


Religijne obowiązki mukallafa dzielą się na osiem rodzajów:

1) FARD

Akt czci, którego wykonanie jest obowiązkowe.

Przykładem fardu jest pięciokrotna modlitwa, post w miesiącu ramadan, zakat itd.

Za wykonywanie fard otrzymuje się wynagrodzenie.

Człowiek, który bez ważnej przyczyny nie wykonuje fardu, popełnia grzech i zasługuje na karę, jeśli Bóg mu nie wybaczy. Ten, kto odrzuca obowiązek wykonywania fardu, odchodzi od religii.


Istnieją 2 rodzaje fardu:

a) Fard ajn - do jego wykonania zobowiązany jest każdy muzułmanin indywidualnie. Przykładem fardu ajn jest codzienna pięciokrotna modlitwa. 

b) Fard kifaja - nie jest obowiązkowy dla wszystkich. Wystarczy, że wypełnia go przynajmniej jedna osoba ze wspólnoty. Na przykład, jeśli ktoś wykonał modlitwę pogrzebową (al-dżana-za), to obowiązek nałożony na wszystkich muzułmanów danej miejscowości uważa się za wykonany.


2) ŁADŻIB

Zalecane akty czci, których wypełnienie nie jest konieczne. W odróżnieniu od fardu nie ma tak mocnych i konkretnych dowodów na jego obowiązkowe wykonanie. Przykładem ładżibu jest sadzaka w okresie ramadanu, świąteczne modlitwy, składanie ofiary podczas Kurban Bajramu (Id al Adha) itd.

Człowiek wykonujący ładżib otrzymuje wynagrodzenie, a ten, kto nie robi go bez istotnego powodu, poniesie karę, jeśli mu Bóg nie wybaczy.


3) SUNNA

Są to czyny, które wykonujemy za przykładem Proroka Muhammada saał. Człowiek wykonujący sunnę otrzyma wynagrodzenie i wstawiennictwo (szafaat) Proroka Muhammada saał w Dniu Sądu. Świadome niewykonywanie sunny jest naganne.

Istnieją 2 rodzaje sunny:

a) sunna muakkada - to co nasz ukochany Prorok saał wykonywał prawie zawsze, opuszczając tylko w wyjątkowych sytuacjach. Przykładem są poranne, popołudniowe i wieczorne modlitwy.

b) sunna gajri muakada - to sunna, którą nasz umiłowany Prorok saał wykonywał rzadko. Przykładem są cztery wakaty sunny do fardu popołudniowych modlitw.



4) MUSTAHAB

Czyny, które są zalecane, na przykład modlitwa nafil. Osoby wykonujące mustahab otrzymują wynagrodzenie, a ci, którzy tego nie czynią - nie popełniają grzechu.



5) MUBAH

To neutralne czyny, w spełnianiu których mamy swobodę. Przykładem jest: siedzenie, wstawanie, sen, jedzenie, picie. Jeśli wykonujemy te czyny z nadzieją na nagrodę od Boga, to ona nas nie ominie. 


6) HARAM

Czyny kategorycznie zakazane przez naszą religię. Na przykład, niezgodne z prawem, zabicie człowieka, kradzież, picie napojów alkoholowych, spożywanie wieprzowiny, wykonywanie tatuaży, cudzołóstwo, oszukiwanie na wadze w handlu, uprawianie wróżbiarstwa i magii, nieuprzejmy stosunek do rodziców itp.

Osoba dopuszczająca się haram czynów dopuszcza się grzechu i poniesie karę. Człowiek, który unika haramu otrzyma nagrodę. A ten, kto odrzuca haram, mówi na przykład: "szariat nie zabrania picia napojów alkoholowych" - staje się kafirem (niewierzącym). 


7) MAKRUH

To, czego islam nie aprobuje, ale też kategorycznie nie zakazuje.

Dwa rodzaje czynów makruh:

a) Tahriman makruh - zbliżony do haramu. Przykład: nie wykonywanie ładżibu. Osoba powstrzymującą się od wykonywania czynów tahriman makruh otrzyma nagrodę, a wykonywująca je poniesie karę, jeśli Bóg jej nie przebaczy.

b) Tanzihan makruh - zbliżony do halalu. Przykład: nie wykonywanie sunny. Osoba, która wystrzega się takich czynów, otrzyma nagrodę, a nie wykonywująca nie zostanie ukarana.


8) MUFSID 

Czyny i zachowanie, które przerywają rozpoczęty akt czci. Przykładem jest rozmowa podczas modlitwy, świadome jedzenie i picie w czasie postu. Naruszenie aktu czci bez przyczyny jest grzechem i podlega karze. 




źródło: "Podstawy Wiedzy Muzułmańskiej. Zasady wiary, oddawanie czci, moralność, życiorys proroka Muhammada saał." Sejfettin Jazydży ; wydane przez Muzułmański Związek Religijny