Przekładanie postu w ramadanie na inny termin - Powody


Nieprzestrzeganie postu w ramadanie bez ważnej przyczyny jest wielkim grzechem, który pociąga za sobą karę (jeśli Bóg nie wybaczy). Jednak w niektórych sytuacjach można nie zachowywać postu lub przerwać już rozpoczęty. Nasza religia zezwala na niezachowanie postu z następujących powodów:

1. CHOROBA

Człowiek, który ma obawy, że jego post zaostrzy chorobę lub wydłuży okres rekonwalescencji, może nie trzymać postu. Po powrocie do zdrowia powinien za opuszczone dni postu wypełnić post kada.

2. PODRÓŻ

Człowiek, odbywający w ramadanie podróż na odległość powyżej 90km, może nie przestrzegać postu. Po powrocie powinien wypełnić kada za opuszczone dni.

3. PRZYMUS LUB GROŹBA

Jeśli od poszczących żąda się pod groźbą śmierci lub okaleczenia, aby nie pościł, to może on przerwać swój post. Później powinno się wyrównać te dni postem kada.

4. CIĄŻA I KARMIENIE

Jeśli kobieta ciężarna lub karmiąca obawia się, że post może zaszkodzić zdrowiu jej lub dziecka, może nie trzymać postu. Po wyjściu z tego stanu zobowiązana jest do postu kada.

5. SILNY GŁÓD LUB PRAGNIENIE

Jeśli człowiek poszczący odczuwa tak silny głód lub pragnienie, że obawia się stracić rozum lub wyrządzić poważną krzywdę swojemu organizmowi, może przerwać post, a potem wyrównać postem kada.

W Koranie jest napisane: 

"Nie przyczyniajcie się własnymi rękoma do zguby." 2:195

"I nie zabijajcie samych siebie! Zaprawdę, Bóg jest dla was miłościwy!" 4:29

6. STAROŚĆ

Osoby w podeszłym wieku, które nie mają siły, aby pościć, mogą postu nie przestrzegać. Nie wypełniają też kadym, ale za każdy dzień odpuszczonego postu przekazują zadośćuczynienie. (fidja).


źródło: "Podstawy Wiedzy Muzułmańskiej. Zasady wiary, oddawanie czci, moralność, życiorys proroka Muhammada saał." Sejfettin Jazydży ; wydane przez Muzułmański Związek Religijny