Zasady menstruacji - Maliki
Nie ma minimalnej ilości menstruacji. Nawet jedna kropla krwi liczy się jako menstruacja.
Maksymalny czas trwania miesiączki to najdłuższa ilość dni, przez jakie kobieta kiedykolwiek krwawiła + 3 dodatkowo dozwolone dni, pod warunkiem, że ich suma nie przekracza 15 dni. Np Ajsza z reguły krwawi przez 3 dni, ale w tym miesiącu krwawiła przez 4. Zatem jej maksymalne krwawienia w przyszłości mogą wynieść 7 dni (4 + 3 dni dozwolone dodatkowo). Zajnab krwawiła najdłużej przez 10 dni. W tym miesiącu krwawiła przez 14, w związku z czym poprzednie 10 dni + 3 dozwolone dni ekstra = 13 dni. Zatem 14ty dzień w tym miesiącu to krwawienie pozamiesiączkowe i powinna się modlić.
Jakiekolwiek krwawienie dłużej niż 15 dni to istihadha (krwawienie pozamiesiączkowe) więc kobieta musi zrobić ghusl i się modlić.
Kolory krwi by była liczona jako menstruacja mogą być jedynie żółtym, pomarańczowym, czerwonym, brązowym i brązowo-czarnym.
Pomiędzy cyklami menstruacyjnymi musi być 15 dni czystości bez krwawienia.
1 dzień = od Fadżr do następnego Fadżr
Liczymy ilość dni od pierwszego Fadżr kiedy rozpocznie się krwawienie .
Przykład 1: Krwawienie rozpoczyna się tuż przed Fadżr 2 grudnia i trwa do Dhuhr 10 grudnia. Pierwszym Fadżr od krwawienia jest Fadżr 2 grudnia. Więc liczymy od 2 do 10 grudnia jako 8 dni. Menstruacja trwa 8 dni.
Przykład 2: Krwawienie rozpoczyna się o porze Dhuhr 1 grudnia i trwa do Dhuhr 10 grudnia. Pierwsza modlitwa Fadżr po krwawieniu rozpoczyna się 2 grudnia. Więc liczymy od 2 do 10 grudnia jako 9 dni. Menstruacja trwa 9 dni.
Kobieta powinna sprawdzić conajmniej raz przed każdą modlitwą czy jej menstruacja się skończyła.
Jej hajd/menstruacja kończy się gdy:
Zauważy, że krwawienie ustało. Uznajemy, że ustało gdy: ma wydzielinę czystego lub białawego płynu, nie widać już krwi (by to sprawdzić należy umieścić materiał w waginie by sprawdzić, czy nie ma jej śladów), krwawi więcej niż maksymalny czas wspomniany wcześniej.