Zawarcie małżeństwa w islamie - nikah


Islam przypisuje duże znaczenie do rodziny, fundamentem której jest małżeństwo. 

Związek małżeński - to kroczenie drogą proroków i sunna naszego Proroka Muhammada (saał).

Wstąpienie w związek małżeński chroni godność kobiety, jest on bowiem twierdzą honoru i czystości obu małżonków. Relacje pozamałżeńskie są sprzeczne z naturą człowieka i jego przeznaczeniem.

Wspólne życie bez ślubu jest według islamu niedozwolone i oceniane jako niebezpieczny i ciężki grzech, za który ponosi się karę od Boga.

Islam nie dopuszcza zdrady małżeńskiej, którą uznaje się jako czyn występny przeciwko moralności, czystości i pięknu życia rodzinnego.

I nie może być większej głupoty i nierozwagi, żeby zamienić świat szczęścia i spokoju, jakie niesie małżeństwo, na pogmatwane nielegalne związki i relacje. 

Nie należy zapominać, że siła każdego narodu polega na jego moralności, na straży której stoi rodzina.


(...)

Bóg Najwyższy wzywa Swoje sługi do szczęśliwego, uczciwego i przyzwoitego życia.

Rodzina stwarza ku temy możliwości.

Jednak małżeństwo oparte na braku wiedzy, wygodzie i pożądaniu cielesnym nie może przynieść ludziom spełnienia. W takiej sytuacji małżonkowie nie mogę należycie spożytkować ważnego wydarzenia w ich życiu do rozwoju swojej duchowości.

Rodzina, założona według nakazu Boga Najwyższego w intencji pozyskania Jego zadowolenia, jest odzwierciedleniem Raju na ziemi.

Życie rodzinne Adama (as) i bogobojnej Ewy, rozpoczęte w Raju z woli Stwórcy, opierało się na filarach islamu. I my, aby nasze rodziny przepełnione były szczęściem Raju i światłem wiosennego nieba, powinniśmy starać się stworzyć w domu taką duchową atmosferę, jaka była u naszych prarodziców: żyć w miłości do Boga i być bogobojnymi.

Rodziny zbudowane na takich szlachetnych fundamentach są upamiętnione w Koranie: rodzina proroka Ibrahima, rodzina proroka Musy z córką proroka Szuajba (as).


W Świętym Koranie jest napisane:

"Ła in chiftum allaa tuksituu fil jataamaa fankihuu maa taaba lakum minan nisaa'i masnaa la sulaasa ła rubia'a fa in chiftum allaa ta'diluu fałaahidatan ał maa malakat ajmaanukum zaalika adnaa allaa ta'uuluu."

Znaczenie: "To żeńcie się z kobietami, które wybierzecie: z dwoma, trzema albo czterema. Jeśli jednak boicie się, że nie zdołacie zachować wobec nich sprawiedliwości, wówczas żeńcie się tylko z jedną lub z tą, którą zawładnęły wasze prawice. To będzie bardziej odpowiednie, abyście uniknęli niesprawiedliwości." 4:3

Prorok Muhammad ogłosił: "O młodzieży! Ten, kto ma siły i możliwości, niech się żeni."

Ślub to zawarcie związki małżeńskiego, po którego usankcjonowaniu dozwolona jest bliskość kobiety i mężczyzny. 


źródło: "Podstawy Wiedzy Muzułmańskiej. Zasady wiary, oddawanie czci, moralność, życiorys proroka Muhammada saał." Sejfettin Jazydży ; wydane przez Muzułmański Związek Religijny