Spadek: Dlaczego kobiety otrzymują tylko połowę działki mężczyzny?

Pytasz, dlaczego kobiety otrzymują połowę spadku, jaki otrzymują mężczyźni. Musimy zacząć od zrozumienia, że prawo dziedziczenia jest ustalone przez Boga. Jako muzułmanie poddajemy się Bożej woli. Powodem tego jest świadomość, że Allah jest al-Hakīm (Mądry, Wszechwiedzący). Każda decyzja Wszechmogącego Allah posiada nieskończoną ilość korzyści i mądrości, jakich nie jesteśmy w stanie pojąć. Ponadto, wspólnym mianownikiem wszystkich praw islamu jest to, że biorą pod uwagę warunki życiowe. Nie ma w nich miejsca na emocjonalność - Prawo Boże nie opiera się o emocje. Ich podstawą jest obranie najlepszego dla ludzkości kursu. Każde z praw, samo w sobie, jak i jego konsekwencje, są korzystne dla każdego, wobec kogo jest zastosowane.

Od dnia kiedy kobieta się rodzi, do dnia kiedy umiera, nigdy nie jest odpowiedzialna za swoje utrzymanie. Od narodzin do dnia jej małżeństwa, jej ojciec lub opiekun jest za nią odpowiedzialny finansowo. Po zawarciu małżeństwa, jest to rola jej męża. Kiedy się zestarzeje, jest to obowiązek jej dzieci, by o nią zadbać. Z drugiej strony, to mężczyzna jest zobowiązany zadbać o całą swoją rodzinę. 

Gdyby mężczyzna nie otrzymał podwójnej części spadku, byłoby to niesprawiedliwością wobec niego. Wszyscy pytaliby wtedy dlaczego islam stosuje opresję wobec mężczyzn poprzez wymaganie od nich, by utrzymali i dbali o rodzinę, w tym samym czasie nie umożliwiając im dostępu do potencjalnych środków, dzięki którym mogliby wypełnić swój obowiązek.  

Na przykład, jeśli ojciec umiera, a jego majątek był wart £100,000, syn otrzyma £66,666.66, a córka otrzyma £33,333.33.  Syn będzie musiał wydać prawie wszystko na utrzymanie swojej siostry i własnej rodziny. Córka zaś nie będzie zobowiązana wydać ani grosza i zatrzyma całość spadku dla siebie. Co jest lepsze? Otrzymać £66,666.66 i wydać wszystko na innych czy otrzymać £33,333.33 i mieć przywilej zatrzymania wszystkiego dla siebie?

Allah Ta’āla Wie Najlepiej

Małlana Faraz Ibn Adam,
Uczeń w Darul Iftaa, UK

Sprawdzone i zatwierdzone przez Muftiego Ebrahim Desai (Rahimahullah)