Dieta Halal & Tajjib: mniej mięsa, lecz nie wegetarianizm


Z perspektywy historii islamu, (pierwsi) muzułmanie jedli tak niewiele mięsa, że byli niemal wegetarianami, jednakże nie przestrzegali wegańskiej diety, ze względu na sporadyczne spożywanie mięsa halaal & tajjib, jako że ma ono pewne właściwości odżywcze dla ludzkiego organizmu. Mięso znajdowało się w menu muzułmańskiej rodziny raz w tygodniu, jeśli mieli stabilną sytuację finansową, a do kilku razy w roku, jeśli byli biedni. Prorok Muhammad sallallahu alajhi ła sallam również nie był fanem jedzenia mięsa codziennie. Jego regularna dieta składała się z jego ulubionych produktów takich jak daktyle, woda, ocet, miód, jogurt, chleb jęczmienny i winogrona. Mięso było dostępne od czasu do czasu, jego ulubionym typem była jagnięcina (łopatki lub udziec). Nadmierna konsumpcja mięsa może być uważana za formę ekstrawagancji, która z kolei ma negatywny wpływ na życie duchowe osoby.

Drugi Kalif islamu Umar ibn al Khattaab przestrzegał: “Bądź ostrożny względem mięsa, uzależnia niczym alkohol." Odradzał on również jedzenie mięsa dwa dni pod rząd, zalecając dzień przerwy w międzyczasie.  

Poza religijnymi powodami by nie jeść nieustannie mięsa, są też dowody naukowe zachęcające do ograniczenia go. Mięso jest dla nas zdrowe pod warunkiem że nie spożywamy go w nadmiarze. Jedzenie go regularnie pogarsza stan serca, zwiększa szanse na raka i otyłość. Ludzie ograniczający mięso mają niższe statystyki zachorowań na serce i raka, bo mniej ważą. Tak samo jest w przypadku wegetarian, jednakże tym często brakuje składników odżywczych z powodu braku mięsa w diecie. 

Subhana Allah, to wspaniałe, gdy nauka udowadnia coś, co Prorok sallallahu alejhi ła sallam mówił nam ponad 1400 lat temu, i pokazuje, jak prawdziwa nauka musi nadgonić islam. 

To przejadanie się mięsem, wśród współczesnej społeczności muzułmańskiej, to sprawa czysto kulturowa, i wierzę, że nasze egoistyczne pragnienia naruszyły dopuszczalność naszych możliwości zgodnych z islamem. 

Dlaczego ten punkt jest istotny? Mamy tu możliwość ograniczyć jedzenie niskiej jakości halal mięsa, jeść go mniej, ogólnie, zgodnie z sunną, jadać go mniej, i na specjalną okazję, jadać mięso, które jest tajjib, zdrowsze, i wyższej jakości.

Kładzie się duży nacisk na spożywanie halal, a znacznie mniejszy na to, czy mięso jest tajjib, co jest ważne i silne zakorzenione w islamskich zasadach. A zastanawialiście się, co to słowo oznacza?

Słowo tajjib wywodzi się od taa-ya-ba (ط ي ب), co dosłownie oznacza: bycie dobrym, przyjemnym, zgodnym z prawem. Słowo tajjib, samo w sobie oznacza: bycie dobrym, czystym, zdrowe, delikatne, doskonałe, uczciwe i zgodne z prawem. Z powyższych znaczeń możemy podsumować, że tajjib to wszystko to co dobre i czyste. Mając to na uwadze, halal zapewnia, że zwierzę jest ubite w prawidłowy sposób i jest dozwolone dla nas do spożycia, kiedy tajjib zapewnia, że jedzenie, które spożywamy jest zdrowe, odżywcze i dobre dla nas. *Zainteresujmy się, czy zwierzę, które spożywamy jest zdrowe, wolne od chorób, hormonów, antybiotyków i substancji chemicznych ... Wykwalifikowani dietetycy muzułmańscy muszą to uwzględnić w swoich planach żywieniowych. * Właściwie, nawet podczas uboju, my jako muzułmanie, nie mamy prawa zadawać niepotrzebnego cierpienia zwierzęciu, a zwierzę powinno zostać ubite z dala od widoku i odgłosów innych zwierząt.

Jak istotne jest skupienie się na mięsie tajjib? Allah mówi w Koranie:

"يَا أَيُّهَا النَّاسُ كُلُواْ مِمَّا فِي الأَرْضِ حَلاَلاً طَيِّباً وَلاَ تَتَّبِعُواْ خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُّبِينٌ"

O ludzie! Jedzcie z tego, co jest na ziemi dozwolone i dobre, i nie chodźcie śladami szatana! Zaprawdę, on jest dla was wrogiem jawnym! (2:168)

Allah Subhana Ła Tala, odnosząc się do żywności w tym wersecie, mówi słowa: halal i tajjib razem, a nie wyłącznie halal. Tu powinniśmy się zastanowić, dlaczego zdecydowaliśmy się zignorować połowę wymagań? Ludzie podejmują się jakiś wysiłek wiedząc, co jest halal, a co nie jest, ale zastanawiam się dlaczego nie jesteśmy tak sumienni co do tajjib. To z Koranu wiemy, że jedzenie mięsa tajjib powinno być traktowane z taką samą troską, jak mięso halal.