Prawa sąsiadów


Prorok sallallahu alajhi łasallam powiedział:
"Ktokolwiek wierzy w Allaha i Dzień Sądu, niech nie szkodzi (w żaden sposób) swojemu sąsiadowi."

Bukhari

Prawa sąsiadów są w islamie bardzo podkreślane. Allah Najwyższy mówi: "Oddawaj cześć (tylko) Bogu, nie dodawaj Mu żadnych towarzyszy i czyń dobro wobec rodziców, krewnych, sierot, potrzebujących, sąsiadów - tych blisko i tych dalej..." (Koran 4:36).

Prorok sallallahu 'Alajhi łasallam uznawał opinię sąsiadów o nas jako dowód na to  czy jesteśmy dobrymi ludźmi. Pewien człowiek zapytał Proroka sallallahu 'Alajhi łasallam: "Jak mogę się dowiedzieć, czy byłem (wystarczająco) dobry czy też zły?" Odpowiedział on: "Jeśli twoi sąsiedzi mówią o tobie dobrze, to czyniłeś dobro. Jeśli mówią, że czyniłeś źle, to zaprawdę, tak też jest." (Ibn Madżah)

Drugi kalif islamu, 'Umar Radiallahu 'Anhu powiedział:
"Jeśli dana osoba jest chwalona przez sąsiada, członka rodziny lub towarzysza, to nie narzekaj (nie miej wątpliwości) co do jego prawości (dobra opinia najbliższych osób odzwierciedla prawdziwe oblicze i wartość człowieka)."
(Sharh as sunnah, Baghawi)

Prorok sallallahu alajhi łasallam zalecał nam dzielić się z sąsiadami jedzeniem (Bukhari).

Ibn 'Umar rahimahullah powiedział: "Żyliśmy w czasach, kiedy ludzie kochali innych muzułmanów bardziej, niż swój własny majątek, jednakże dziś ludzie kochają swoje pieniądze bardziej, niż swoich braci." Dodał wtedy: "Prorok sallallahu alajhi łasallam powiedział: wielu ludzi zostanie wezwanych przed Bogiem w Dniu Sądu za sprawą skargi ich sąsiadów, którzy powiedzą: O Allah, ta osoba zamknęła mi drzwi przed nosem i odmówiła okazania mi dobroci (ze względu na jego prawa wobec nas jako sąsiada)." (Al Adab al Mufrad)

Imam al Qurtubi rahimahullah wyjaśnił: "Zalecenia względem praw sąsiadów są ogromnej wagi i dotyczą zarówno muzułmańskich sąsiadów jak i niemuzułmanów." (Tafseer al Qurtubi)

Imam al Ghazalli rahimahullah powiedział: "Prawa sąsiada to nie tylko ostrożność, by im nie zaszkodzić, ich prawem jest również, byśmy im służyli pomocą w razie problemu. Nawet to nie jest wystarczające, powinniśmy zawsze pójść o krok dalej i dawać im prezenty, jedzenie itd."
(Ihya ulum ad Din)

Fragment książki "Developing the character and reforming the soul" - Mufti Abdussamad Ahmed