Potęga przebaczania innym
Często błagamy Allaha subhanahu ła ta’Ala o przebaczenie i przyjęcie naszej skruchy, zwłaszcza w miesiącu ramadan. Czy jednak sami potrafimy przebaczyć tym, którzy nas skrzywdzili? Dla wielu z nas przebaczenie innym jest najtrudniejszą rzeczą w życiu… A jednak każdy z nas oczekuje, że Allah nam przebaczy, gdy stale robimy coś wbrew Jego woli.
Zawsze oczekujemy, że Allah nam przebaczy, ale dlaczego my nie przebaczamy innym? Dlaczego jest to dla nas takie trudne? Czy dzieje się tak dlatego, że czujemy się skrzywdzeni, zranieni ich czynem? Czy po prostu dlatego, że nie chcemy im przebaczyć? A może to nasze ego uniemożliwia nam przebaczenie im?
Nigdy nie rozumiałam mocy przebaczania innym, dopóki sama nie musiałam nauczyć się przebaczać tym, którzy mnie skrzywdzili.
Dlaczego musimy przebaczać innym? Dlaczego nasz ukochany prorok Muhammad (sallallahu alajhi ła sallam) nakazał nam, że „musimy” przebaczać tym, którzy nas skrzywdzili lub głęboko zranili?
Nasz ukochany Nabi Muhammad (sallallahu alajhi ła sallam) przebaczył wszystkim osobom, które skrzywdziły go słowami, czynami lub obrazą, a nawet niektórzy z nich skrzywdzili go fizycznie oraz próbowali go zabić! Przebaczył nawet tym, którzy zabili członków jego rodziny, na przykład jego wuja Hamzę (Radiallahu 'Anhu). Pomimo wszystko nadal przebaczał im te okrutne czyny. Zaakceptował ich takimi, jakimi są! Nasz Nabi Muhammad (sallallahu alajhi ła sallam) nawet uśmiechał się do nich pełen miłosierdzia i szczerości, SubhanaAllah!
W islamie przebaczanie innym jest czynem prawym, jeśli ktoś szczerze przebaczy innym, ten czyn może mu przynieść wiele korzyści, takich jak:
1) Przebaczenie innym sprawia, że serce człowieka czuje się spokojne i wolne od chowania urazy do kogoś innego za to, że nas zranił…..
2) Przebaczenie innym oczyszcza serce z nieczystości, które sprawiają, że ono (duchowe serce) ciemnieje.
3) Przebaczenie innym sprawia, że serce staje się lżejsze i nieobciążone uczuciem gniewu i niezadowolenia.
4) Przebaczenie jest także aktem miłosierdzia, zatem przebaczając innym, podświadomie dajemy jałmużnę. Subhana Allah.
5) Jeśli przebaczymy innym, Allah również nam przebaczy i podniesie nas bliżej Dżannatul Firdaus (najwyższego stopnia Raju) in sza Allah.
6) Niechęć do przebaczania innym jest cechą Szatana, dlatego bardzo ważne jest, abyśmy przebaczali tym, którzy nas skrzywdzili… To jest Sunna.
7) Przebaczanie innym wzmacnia nasz imaan (wiarę) i taqła (świadomość Boga).
Tak więc, kiedy już przebaczymy innym, poczujemy zadowolenie i lekkość. Posiadanie serca pełnego gniewu w stosunku do innych stanowi naprawdę bardzo duży ładunek negatywnej energii! (Czasami przytłacza aż tak, że nie możemy zająć się innymi sprawami).
Kiedy już to osiągniemy, możemy ruszyć naprzód i w pełni skoncentrować się na naszym prawdziwym celu i obowiązkach, koncentrując się na wiedzy duchowej, która może poprowadzić nas na prostą ścieżkę do Allaha in sza Allah.
O Allah proszę przyjmij nasze przebaczenie innym i uczyń nasze serca czystymi. Amin!